W niedzielę, 22 września chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w spacerze przyrodniczym po Kampusie UJ. Oprowadzali nas biolodzy z Instytutu Botaniki i Zoologii. Mieliśmy okazje dowiedzieć się jakich metod używają naukowcy do badań w terenie. Zobaczyliśmy, jak używa się siatek do łapania motyli, jak łapie się bezkręgowce z trawy, jak wygląda przyrząd do łapania kleszczy. Na Kampusie w czasie badań w tym roku odłowiono tylko 6 kleszczy, najwięcej w tych miejscach, gdzie ludzie spacerują z psami.
Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy na temat gatunków inwazyjnych np. nawłoci kanadyjskiej, która jest gatunkiem sprowadzonym do Polski w celach ozdobnych. Teraz ten gatunek wypiera rodzimą nawłoć i tworzy ogromne monokultury.
Największą chyba atrakcją dla uczniów było łapanie i znakowanie motyli. Motyle opisuje się na skrzydłach pisakiem, aby określić liczebność populacji. Przy pomocy klucza do oznaczania motyli, rozpoznawaliśmy złowione gatunki. Udało się złapać modraszki i bielinki.
Mieliśmy też okazję oglądać zamrożone okazy inwazyjnych raków, które wypierają nasze rodzime gatunki.
Spacer zakończył się poczęstunkiem. Wszystkim bardzo się podobało, mamy nadzieję spotkać się z oprowadzającymi ponownie na następnych spacerach przyrodniczych.