Jak co roku nasza szkoła wzięła udział w Małopolskiej Nocy Naukowców. W tym roku odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze. Wzięliśmy udział w następujących warsztatach: „Chrząszcze jako bioindykatory stanu środowiska”, „Nie na każdym drzewie siadają cietrzewie”, „Wiele postaci chrząszcza”.
Dowiedzieliśmy się bardzo wielu ciekawostek na temat chrząszczy i innych owadów. Zobaczyliśmy okazy polskich chrząszczy wodnych, które w naszej strefie klimatycznej osiągają dość duże rozmiary. Zobaczyliśmy też wiele bardzo dużych lądowych chrząszczy tropikalnych.
Mieliśmy też okazję oglądać największe motyle świata żyjące w tropikach, są to motyle nocne czyli ćmy.
Dowiedzieliśmy się też, że są takie chrząszcze w Ameryce Północnej, które aby się rozmnożyć potrzebują świeżo spalonego drewna. Maja one nawet na odnóżach specjalne receptory do wykrywania promieniowania podczerwonego. Są też takie chrząszcze, które w obronie własnej wystrzeliwują bardzo gorącą ciecz. Są też oczywiście trujące chrząszcze, którymi odżywiają się ptaki i dzięki temu ich pióra staja się toksyczne.
Każdy uczeń biorący udział w Małopolskiej Nocy Naukowców otrzymał specjalny dyplom i różne gadżety. Na koniec warsztatów wszyscy chętni otrzymali patyczaki do hodowli w domu.
Jak co roku zajęcia były bardzo ciekawe, mam nadzieję, że wiele ciekawostek o zwierzętach zostanie na długo w pamięci uczestników.
Anna Trzyna