Aktualności
Wydarzenia z życia szkoły

Noc biologów 2025
Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w ramach której uczelnie w Polsce zapraszają wszystkich zainteresowanych biologią na wykłady i warsztaty.
10.01.2025 odbyła się tegoroczna Noc Biologów. Kilkoro uczniów naszej szkoły wzięło udział w zajęciach odbywających się na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Uczestniczyliśmy w wykładzie pt. „Zapisane w genach”. Dowiedzieliśmy się, jak genetyka pomaga nam tworzyć nowe leki. W czasie warsztatów genetycznych mogliśmy wyizolować własne DNA z nabłonka jamy ustnej. Każdy z nas dowiedział się, czy posiada więcej cech recesywnych, czy dominujących. Poznaliśmy małą muszkę Drosophilę melanogaster, która jest wykorzystywana w wielu badaniach genetycznych.
W czasie warsztatów pt. „W labiryncie szczurzych neuronów” dowiedzieliśmy się jakie korzyści płyną z badań prowadzonych na modelach zwierzęcych. Każdy uczeń mógł użyć mikrotomu, czyli przyrządu do cięcia preparatów biologicznych na bardzo cienkie skrawki do obserwacji mikroskopowych. Cięliśmy w ten sposób zatopione w wosku mózgi szczurów. Potem każdy mógł dokonać samodzielnego barwienia preparatów. Efekt naszej pracy mogliśmy obserwować pod mikroskopem.
Następnie wzięliśmy udział w wykładzie pt. „Jak fotosynteza kształtowała i kształtuje klimat i ekosystemy na Ziemi?” Pojawienie się organizmów fotosyntetyzujących 3,8 mld lat temu doprowadziło do wysycenia oceanów tlenem i powstania atmosfery tlenowej. Tlen, będący silnym utleniaczem, wymusił adaptacje pierwotnych organizmów beztlenowych do środowiska tlenowego. Wzrost poziomu tlenu i utworzenie warstwy ozonowej zmniejszyło ekspozycję na promieniowanie UV, umożliwiając roślinom i zwierzętom kolonizację lądów. Roślinność lądowa od syluru warunkuje obieg materii i cykl hydrologiczny, wpływając na klimat przez zmniejszenie temperatury podłoża, transpirację i retencję wody.
Uczniowie mogli wziąć udział w wielu pokazach i konkursach, które przygotowali studenci biologii.
Jak co roku Noc Biologów cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z pracą naukowców i zobaczyć nowoczesne laboratoria. Może zrodzi się w nich pasja do pracy naukowej.






